понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot czyli mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne na ogól spełniają role ogrodzenia, niemniej nierzadko służą dodatkowo za dekoracje. Zazwyczaj takie sztacheta z plastiku stawia się w nasłonecznionych położeniach, gdzie błyskawicznie wzrastają oraz mocno gęstnieją. Sporo powabu maja tez takie rosnące ploty, które wiodą przez osłonięte zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek lub kwiatami tworzą zajmujące spojrzenie obrazki, zaś orzeźwiająca wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego płotu wycisza a także odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki jakie dominują w ogrodzie, oraz nasze upodobania i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju same wzrastają, często także bujnie rozkwitają, lecz wymagają również mnóstwo przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z Winylu z Makowa Mazowieckiego mogą być bardzo cienkie, lecz trzeba je regularnie przycinać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na parkan.Jest zatem nad czym się myśleć, albowiem takie ogrodzenie konstruuje się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało absorbujący,
•dobrze znosi susze,
•w mgnieniu oka rośnie,
•regularnie podcinany pięknie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony widocznej, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niezwykle wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety z PCV stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. O ile mamy dosyć miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий